Црква „Св. Богородица“ - Доленци (нова црква)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
Викиекспедиција Железник 59.jpg

Поглед на црквата „Св. Богородица“ во селото Доленци

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°18′49″N 21°05′30″E / 41.31361° N; 21.09167° E / 41.31361; 21.09167Координати: 41°18′49″N 21°05′30″E / 41.31361° N; 21.09167° E / 41.31361; 21.09167
Населено место Доленци
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Богородица — селска црква во близина на селото Доленци. Црквата се наоѓа на неколку стотини метри пред селото, на левата страна од патот кој води кон Демир Хисар.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]