Црква „Успение на Пресвета Богородица“ - Доленци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
„Успение на Пресвета Богородица“
Викиекспедиција Железник 102.jpg

Поглед на црквата „Св. Богородица“ во селото Доленци

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°19′02″N 21°05′49″E / 41.31722° N; 21.09694° E / 41.31722; 21.09694Координати: 41°19′02″N 21°05′49″E / 41.31722° N; 21.09694° E / 41.31722; 21.09694
Населено место Доленци
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Успение на Пресвета Богородица“ — главна селска црква, изградена во самото село Доленци.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]