Црква „Св. Илија“ - Мало Илино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Населено место Мало Илино
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во селото Мало Илино. Црквата се наоѓа западно од селото, на мала височинка, на местото на истоименото археолошко наоѓалиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена врз темелите на мала еднокорабна црквичка. Во самите темели на црквата е сместен средновековното археолошко наоѓалиште Св. Илија. При изградбата на црква бил употребуван стар градежен материјал (бигор и парчиња од делканици).[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.