Црква „Св. Илија“ - Големо Илино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Манастир Св. Илија - Илино 10.JPG

Поглед на црквата со манастирските конаци во позадина

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°17′33″N 20°58′49″E / 41.29250° N; 20.98028° E / 41.29250; 20.98028Координати: 41°17′33″N 20°58′49″E / 41.29250° N; 20.98028° E / 41.29250; 20.98028
Населено место Големо Илино
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1990
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — манастирска црква високо на падините на Илинска Планина над селото Големо Илино, Демирхисарско. Сместен е на надморска височина од 1544 метри на зарамнетиот дел на планинскиот превој и самата граница помеѓу општините Демир Хисар и Дебрца. Манастирската црква е изградена во 1990 година со средства на црковниот одбор и жителите од селото Големо Илино како и на дел од соседното охридско село Брежани. Секоја година на Илинден се одржува голем црковно-народен собор и прослава со многубројни посетители од Големо Илино, Мало Илино, Брежани повеќето села во Демирхисарско, Охридско, Кичевско како и од градовите Демир Хисар, Охрид, Битола и иселеници од Скопје и странство, заради што во дворот на манастирот има 2 конаци. Од манастирот води доброобележана планинарска патека кон врвот Лиска.

Галерија[уреди | уреди извор]

Живопис во внатрешноста