Црква „Св. Димитриј“ - Ракитница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Димитриј
Викиекспедиција Железник 207.jpg

Поглед на апсидата на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°19′01″N 21°11′24″E / 41.31694° N; 21.19000° E / 41.31694; 21.19000Координати: 41°19′01″N 21°11′24″E / 41.31694° N; 21.19000° E / 41.31694; 21.19000
Населено место Ракитница
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Димитриј — главна селска црква во селото Ракитница. Црквата се наоѓа на височинка која доминира над селото. Во кругот на црквата се наоѓаат и самите селски гробишта, каде што се наоѓа и гробот на загинатиот револуционер Веле Марков.

Фрескоживопис[уреди | уреди извор]

Во црквата на надворешната страна се наоѓа фреска на којашто е прикажан Свети Теодор Тирон на бел коњ.

Галерија[уреди | уреди извор]

Црквата
Селските гробишта

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]