Црква „Воведение на Пресвета Богородица“ - Мало Илино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Воведение на Пресвета Богородица
Викиекспедиција Железник 51.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°18′35.26″N 21°02′43.12″E / 41.3097944° N; 21.0453111° E / 41.3097944; 21.0453111Координати: 41°18′35.26″N 21°02′43.12″E / 41.3097944° N; 21.0453111° E / 41.3097944; 21.0453111
Населено место Мало Илино
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба 1979
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Воведение на Пресвета Богородица (позната и како Света Пречиста) — понова црква во близина на селото Мало Илино. Црквата се наоѓа на оддалеченост од околу 1,5 км од селото, од левата странана патот, на местото на истоименото археолошко наоѓалиште.

Историја[уреди | уреди извор]

Црквата е изградена во 1979 година врз темелите на постара црква. Во самите темели на црквата е сместен средновековното археолошко наоѓалиште Св. Пречиста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

Надворешни врски[уреди | уреди извор]