Црква „Св. Илија“ - Зашле

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Викиекспедиција Железник 66.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Сопотничка
Местоположба
Координати 41°22′21″N 21°08′39″E / 41.37250° N; 21.14417° E / 41.37250; 21.14417Координати: 41°22′21″N 21°08′39″E / 41.37250° N; 21.14417° E / 41.37250; 21.14417
Населено место Зашле
Општина Демир Хисар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Илија — главна селска црква во селото Зашле. Црквата се наоѓа на самото сретсело, издигната на една височинка. Во кругот на црквата се наоѓаат селските гробишта.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]