Анови (Србиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анови
археолошко наоѓалиште
Анови is located in Археолошки локалитет во Македонија
Анови
Анови
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028Координати: 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028
Основни податоци
Име Анови
Место Србиново
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Анови е археолошки локалитет во гостиварското село Србиново. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 4 km југозападно од селото, во непосредната близина на фудбалското игралиште, на синорот со селото Падалиште, каде се гледаат темели од објект граден од кршен камен во сувоѕидица, а во непосредната близина има и големи камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069