Градиште (Чајле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° СГШ; 20.93806° ИГД / 41.79056; 20.93806Координати: 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° СГШ; 20.93806° ИГД / 41.79056; 20.93806
Основни податоци
Име Градиште
Место Чајле
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет во гостиварското село Чајле. Локалитетот претставува населба од железно и доцноантичко време. Се наоѓа на околу 2,5 km југоисточно од селото, на доминантен рид од падините на Сува Гора, каде на издолжено плато што зафаќа површина од 120 х 70 m се гледа приближно елипсовидната форма на трасата на бедемот. По површината на градиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. Се наѕираат и остатоци од цистерна на североисточни¬т дел од локалитетот. Фортификацијата има особено значење за заштитата на комуникацијата Гостивар-Кичево.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069