Леска (Форино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Леска
археолошко наоѓалиште
Леска is located in Археолошки локалитет во Македонија
Леска
Леска
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250Координати: 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250
Основни податоци
Име Леска
Место Форино
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Леска е археолошки локалитет во гостиварското село Форино. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа на околу 1 km северно од селото и околу 200 m лево од патот за селото Чегране. Во непосредната близина на новото училиште, во приватна нива, каде на површина од 150 x 100 m се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и кршен камен[1]

Историja[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069