Ѕвездино Кале (Србиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ѕвездино Кале
археолошко наоѓалиште
Muzejot vo Džepcište 09.jpg

Пронајдоци од локалитетот изложени во Најмалиот етнолошки музеј во светот во Џепчиште

Ѕвездино Кале is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ѕвездино Кале
Ѕвездино Кале
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028Координати: 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028
Основни податоци
Име Ѕвездино Кале
Место Србиново
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѕвездино Кале е археолошки локалитет во гостиварското село Србиново. Локалитетот претставува утврдена населба од доцноантичко и римско време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Анови - средновековна црква и некропола;
  • Баловско Маало - некропола од доцноантичко време;
  • Самоков - средновековна рударска населба;
  • Црква - средновековна црква и некропола;


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069