Врбјанско Маало (Горна Бањица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Врбјанско Маало
археолошко наоѓалиште
Врбјанско Маало is located in Археолошки локалитет во Македонија
Врбјанско Маало
Врбјанско Маало
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°46′48″N 20°53′33″E / 41.78000° СГШ; 20.89250° ИГД / 41.78000; 20.89250Координати: 41°46′48″N 20°53′33″E / 41.78000° СГШ; 20.89250° ИГД / 41.78000; 20.89250
Основни податоци
Име Врбјанско Маало
Место Горна Бањица
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Врбјанско Маало е археолошки локалитет во гостиварското село Горна Бањица. Локалитетот претставува средновековна некропола. При изградбата на селските куќи, на североисточната периферија од селото се откриени гробови од камени плочи -тип циста, со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Градиште - населба од железно време, доцнатата антика и средновековието;


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069