Манастириште (Тумчевиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастириште
Манастириште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°50′57″N 20°56′30″E / 41.84917° СГШ; 20.94167° ИГД / 41.84917; 20.94167Координати: 41°50′57″N 20°56′30″E / 41.84917° СГШ; 20.94167° ИГД / 41.84917; 20.94167
Основни податоци
Име Манастириште
Место Тумчевиште
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (викус).svg викус Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период римско време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Тумчевиште. Претставува мал викус од доцноантичко време и старохристијанска црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069