Железничка Станица (Гостивар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е статија за археолошки локалитет. Статијата за Железничката станица се наоѓа тука.
Железничка Станица
археолошко наоѓалиште
Железничка Станица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Железничка Станица
Железничка Станица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°47′55″N 20°55′00″E / 41.79861° СГШ; 20.91667° ИГД / 41.79861; 20.91667Координати: 41°47′55″N 20°55′00″E / 41.79861° СГШ; 20.91667° ИГД / 41.79861; 20.91667
Основни податоци
Име Железничка Станица
Место Гостивар
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Железничка Станица е археолошки локалитет во Гостивар. Локалитетот претставува депо на средновековни монети. Во 1955 година, при поставувањето на нови шини кај самата станица бил најден керамички сад и во него имало 1.163 чанковидни византиски монети од бронза - скифати, од XII -XIII век. Монетите се депонирани во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069