Горни Крст (Дебреше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горни Крст
археолошко наоѓалиште
Горни Крст is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горни Крст
Горни Крст
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Име Горни Крст
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горни Крст е археолошки локалитет во гостиварското село Дебреше. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. При проширувањето на патот и изградбата на станбените куќи и водоводот во маалото Менга, а посебно во приватен двор, биле откриени гробови градени од камени плочи и крстови од бигор. Постои и грамада од кршен камен како остаток од сакрален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069