Зилбов Гроб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Зилбов Гроб
археолошко наоѓалиште
Зилбов Гроб is located in Археолошки локалитет во Македонија
Зилбов Гроб
Зилбов Гроб
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Име Зилбов Гроб
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Зилбов Гроб е археолошки локалитет во гостиварското село Дебреше. Локалитетот претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 1,5 km од селото веднаш над патот за селото Врапчиште, каде се гледаат камени плочи и крстови од камени плочи што ѝ припаѓаат на помала некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069