Долни Крст (Дебреше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Долни Крст
археолошко наоѓалиште
Долни Крст is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долни Крст
Долни Крст
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Име Долни Крст
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долни Крст е археолошки локалитет во гостиварското село Дебреше. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Со изведување на земјени работи во непосредната близина на источниот раб на селото делумно се уништени некропола и помала црква, на што упатуваат камените плочи, фрагментите од крстови од бигор, како и самиот топоним.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069