Црквиште (Долна Бањица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Македонија
Црквиште
Местоположба на Црквиште во Македонија
Местоположба 41°47′9″N 20°54′21″E / 41.78583° N; 20.90583° E / 41.78583; 20.90583Координати: 41°47′9″N 20°54′21″E / 41.78583° N; 20.90583° E / 41.78583; 20.90583
Основни податоци
Име Црквиште
Место Долна Бањица
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Црквиштеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Долна Бањица. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа во непосредната близина на селската црква „Св. Петар и Павле“, во вакафско место, каде се гледаат камени плочи и крстови од бигор како остатоци од помала некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069