Рудина (Здуње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рудина
археолошко наоѓалиште
Рудина is located in Македонија
Рудина
Местоположба на Рудина во Македонија
Местоположба 41°47′39″N 20°52′32″E / 41.79417° N; 20.87556° E / 41.79417; 20.87556Координати: 41°47′39″N 20°52′32″E / 41.79417° N; 20.87556° E / 41.79417; 20.87556
Основни податоци
Име Рудина
Место Здуње (Гостиварско)
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рудинаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Здуње. Претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на околу 2&nbspкм од селото, во непосредната близина на селската чешма, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови и многу градежен материјал од помала ридска населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069