Сумурдеш (Чегране)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сумурдеш
археолошко наоѓалиште
Сумурдеш is located in Археолошки локалитет во Македонија
Сумурдеш
Сумурдеш
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°50′20″N 20°58′32″E / 41.83889° СГШ; 20.97556° ИГД / 41.83889; 20.97556Координати: 41°50′20″N 20°58′32″E / 41.83889° СГШ; 20.97556° ИГД / 41.83889; 20.97556
Основни податоци
Име Сумурдеш
Место Чегране
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Сумурдеш е археолошки локалитет во гостиварското село Чегране. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа на околу 4 km североисточно од селото, на падините на Сува Гора, каде се гледаат грамади од градежен материјал -камен, покривни ќерамиди, а има и бунар.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069