Ветерник (Падалиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Ветерник
археолошко наоѓалиште
Ветерник is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ветерник
Ветерник
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°41′9″N 20°58′32″E / 41.68583° СГШ; 20.97556° ИГД / 41.68583; 20.97556Координати: 41°41′9″N 20°58′32″E / 41.68583° СГШ; 20.97556° ИГД / 41.68583; 20.97556
Основни податоци
Име Ветерник
Место Падалиште
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ветерник е археолошки локалитет во гостиварското село Падалиште. Локалитетот претставува тумул од железното време. Се наоѓа североисточно од селото, до границата со синорот на селото Железна Река, каде на сртот Ветерник има мала височинка што потсетува на тумул од железното време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069