Рудина (Форино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Рудина
археолошко наоѓалиште
Рудина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рудина
Рудина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250Координати: 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250
Основни податоци
Име Рудина
Место Форино
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рудина е археолошки локалитет во гостиварското село Форино. Локалитетот претставува населба и некропола од доцноантичко време. Се наоѓа на југоисточната периферија на селото, во дворот на старото училиште, каде наоколу се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и многу кршен камен. Во 1978 година, при поставувањето на водовод се откриени и гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069