Чатал (Дебреше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чатал
археолошко наоѓалиште
Чатал is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чатал
Чатал
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Име Чатал
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чатал или Дапчеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Дебреше. Претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 2,5&nbspкм источно од селото, во приватни ниви на неколку сопственици, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули, имбрекси и многуброен градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069