Калдрма (Форино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Калдрма
археолошко наоѓалиште
Калдрма is located in Археолошки локалитет во Македонија
Калдрма
Калдрма
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250Координати: 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250
Основни податоци
Име Калдрма
Место Форино
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Калдрма е археолошки локалитет во гостиварското село Форино. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа на западната периферија на селото. Во непосредната близина на селскиот извор, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069