Ѕвезда (Горна Ѓоновица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Ѕвезда
археолошко наоѓалиште
Ѕвезда is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ѕвезда
Ѕвезда
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′30″N 20°54′29″E / 41.70833° СГШ; 20.90806° ИГД / 41.70833; 20.90806Координати: 41°42′30″N 20°54′29″E / 41.70833° СГШ; 20.90806° ИГД / 41.70833; 20.90806
Основни податоци
Име Ѕвезда
Место Горна Ѓоновица
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ѕвезда е археолошки локалитет во гостиварското село Горна Ѓоновица. Локалитетот претставува утврдена населба од римското време. Се наоѓа во приватна нива, која се наоѓа на околу 3 km источно од селото и има приближно 100 x 100 m, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, имбрекси, многуброен градежен материјал, како и згура од топена железна руда. Кај сопственикот на нивата има питос и железно копје најдени на ова место.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069