Св. Никола (Гостивар)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Местоположба 41°44′13″N 20°53′36″E / 41.73694° СГШ; 20.89333° ИГД / 41.73694; 20.89333Координати: 41°44′13″N 20°53′36″E / 41.73694° СГШ; 20.89333° ИГД / 41.73694; 20.89333
Основни податоци
Место Гостивар
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во Гостивар. Претставува средновековна некропола во месноста Новаци, каде се откриени камени плочи од гробни конструкции. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Тука се наоѓаат урнатини од еднокорабна црква посветена на Св. Никола, од XVI век. Пред Втората светска војна од неа се извадени оригинални фрески и пренесени во тогашниот црковен музеј во Скопје, а денес во Музејот на Македонија. Околу црквата се гледаат гробови од камени плочи поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069