Св. Богородица (Дебреше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Св. Богородица
археолошко наоѓалиште
Св. Богородица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Богородица
Св. Богородица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Име Св. Богородица
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Богородица е археолошки локалитет во гостиварското село Дебреше. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на 500 m југозападно од селото, над патот за селото Здуње, во непосредната близина на задружните лозја на вакафскиот рид, каде се гледаат камени плочи и грамада од кршен камен, што се најверојатно остатоци од помала еднокорабна црква и некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069