Мали Гробишта (Лакавица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мали Гробишта
археолошко наоѓалиште
Мали Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мали Гробишта
Мали Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°44′47″N 20°55′24″E / 41.74639° СГШ; 20.92333° ИГД / 41.74639; 20.92333Координати: 41°44′47″N 20°55′24″E / 41.74639° СГШ; 20.92333° ИГД / 41.74639; 20.92333
Основни податоци
Име Мали Гробишта
Место Лакавица (Гостиварско)
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мали Гробишта е археолошки локалитет во гостиварското село Лакавица. Локалитетот претставува средновековна некропола. Со изградбата на патот, на североисточниот раб на селото бил зафатен дел од некропола од која во профилите се гледаат гробни конструкции од камени плочи поставени во правец исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069