Баловско Маало

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Баловско Маало
археолошко наоѓалиште
Баловско Маало is located in Археолошки локалитет во Македонија
Баловско Маало
Баловско Маало
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028Координати: 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° СГШ; 20.96028° ИГД / 41.70556; 20.96028
Основни податоци
Име Баловско Маало
Место Србиново
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Баловско Маало или Црквиште е археолошки локалитет во гостиварското село Србиново. Локалитетот претставува доцноантичка некропола. Се наоѓа на југоисточниот дел од селото, во приватен двор, каде во 1984 година на длабочина од 1,5 m е откриен гроб граден од тегули на две води. И во околните дворови при поголеми земјени работи се наоѓани гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Анови - средновековна црква и некропола;
  • Ѕвездино Кале - утврдена населба од римско и доцноантичко време;
  • Самоков - средновековна рударска населба;
  • Црква - средновековна црква и некропола;


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069