Л’гои (Здуње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Л’гои
археолошко наоѓалиште
Л’гои is located in Археолошки локалитет во Македонија
Л’гои
Л’гои
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°47′39″N 20°52′32″E / 41.79417° СГШ; 20.87556° ИГД / 41.79417; 20.87556Координати: 41°47′39″N 20°52′32″E / 41.79417° СГШ; 20.87556° ИГД / 41.79417; 20.87556
Основни податоци
Име Л’гои
Место Здуње (Гостиварско)
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Л’гои е археолошки локалитет во гостиварското село Здуње. Локалитетот претставува некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа на источниот дел од селото, каде при изградбата на станбена куќа бил уништен дел од некропола со гробови градени од добро обработени плочи од бигор - тип циста.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069