Копач (Беловиште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Копач
археолошко наоѓалиште
Копач is located in Археолошки локалитет во Македонија
Копач
Копач
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°46′32″N 20°56′8″E / 41.77556° СГШ; 20.93556° ИГД / 41.77556; 20.93556Координати: 41°46′32″N 20°56′8″E / 41.77556° СГШ; 20.93556° ИГД / 41.77556; 20.93556
Основни податоци
Име Копач
Место Беловиште (Гостиварско)
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Копач е археолошки локалитет во гостиварското село Беловиште. Локалитетот претставува населба од римското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Св. Спас - вила рустика од доцната антика;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069