Селиште (Вруток)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Селиште
Селиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°46′6″N 20°50′20″E / 41.76833° СГШ; 20.83889° ИГД / 41.76833; 20.83889Координати: 41°46′6″N 20°50′20″E / 41.76833° СГШ; 20.83889° ИГД / 41.76833; 20.83889
Основни податоци
Име Селиште
Место Вруток
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиште е археолошки локалитет во гостиварското село Вруток. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа во непосредна близина на селото, од источната страна, на десниот брег на реката Вардар, на пространа флувијална тераса, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и кршен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Бигор - средновековна некропола;
  • Лазови - средновековна црква и некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069