Големо Градиште (Здуње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Големо Градиште
археолошко наоѓалиште
Големо Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Големо Градиште
Големо Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°47′39″N 20°52′32″E / 41.79417° СГШ; 20.87556° ИГД / 41.79417; 20.87556Координати: 41°47′39″N 20°52′32″E / 41.79417° СГШ; 20.87556° ИГД / 41.79417; 20.87556
Основни податоци
Име Големо Градиште
Место Здуње (Гостиварско)
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Големо Градиште е археолошки локалитет во гостиварското село Здуње. Локалитетот претставува градиште од доцноантичкото време и средниот век. Се наоѓа на 1 km северно од селото, на висок рид со зарамнето плато, каде се гледаат грамади од кршен камен, а делумно и темели од одбранбен бедем. Површината на градиштето има пречник од 130 m. Долната зона на локалитетот е позната под името Мало Градиште и претставува составен дел на фортификацијата. Градиштето има извонредно добра стратешка положба за обезбедување на крајната југозападна периферија на Горни Полог.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Л’гои - некропола од доцноантичко време;
  • Рудина - населба од доцноантичко;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069