Ветва Црква

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ветва Црква
археолошко наоѓалиште
Ветва Црква is located in Археолошки локалитет во Македонија
Ветва Црква
Ветва Црква
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° СГШ; 20.93806° ИГД / 41.79056; 20.93806Координати: 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° СГШ; 20.93806° ИГД / 41.79056; 20.93806
Основни податоци
Име Ветва Црква
Место Чајле
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Ветва Црква е археолошки локалитет во гостиварското село Чајле. Локалитетот претставува црква и некропола од средниот век. Се наоѓа на околу 2 km северозападно од селото, во подножјето на локалитетот Градиште, во непосредната близина на каменоломот, каде од јужната страна се гледаат ѕидови од урната црква, а околу неа камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069