Грнчаре (Митрој Крсти)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грнчаре
археолошко наоѓалиште
Грнчаре is located in Археолошки локалитет во Македонија
Грнчаре
Грнчаре
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°44′13″N 20°53′36″E / 41.73694° СГШ; 20.89333° ИГД / 41.73694; 20.89333Координати: 41°44′13″N 20°53′36″E / 41.73694° СГШ; 20.89333° ИГД / 41.73694; 20.89333
Основни податоци
Име Грнчаре
Место Митрој Крсти
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Грнчаре е археолошки локалитет во гостиварското село Митрој Крсти. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа на околу 500 m југозападно од селото, над стариот пат Гостивар - Кичево, каде се гледаат грамади од кршен камен и друг градежен материјал. Преданието кај мештаните кажува за локација на старото село.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069