Спас (Дебреше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спас
археолошко наоѓалиште
Спас is located in Македонија
Спас
Местоположба на Спас во Македонија
Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Спасархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Дебреше. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на јужниот раб на селото на зарамнето плато во приватен имот, каде се гледаат камени плочи од гробни конструкции со насоченост исток-запад, а во западниот дел на наоѓалиштето има грамада од кршен камен што упатува на помала еднокорабна црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069