Гробишта (Железна Река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гробишта
археолошко наоѓалиште
Гробишта is located in Археолошки локалитет во Македонија
Гробишта
Гробишта
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′12″N 21°0′0″E / 41.70333° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.70333; 21.00000Координати: 41°42′12″N 21°0′0″E / 41.70333° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.70333; 21.00000
Основни податоци
Име Гробишта
Место Железна Река
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Гробишта е археолошки локалитет во гостиварското село Железна Река. Локалитетот претставува утврдена некропола од доцноантичко време. Се наоѓа во непосредната близина на селските гробишта, каде е откриена надгробна стела со што е иницирано постоење на некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Рудниче - населба и топилница од доцноантичко време и средниот век;
  • Црквиче - средновековна црква и некропола;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069