Бркињо (Куново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бркињо
археолошко наоѓалиште
Бркињо is located in Археолошки локалитет во Македонија
Бркињо
Бркињо
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°44′31″N 20°57′11″E / 41.74194° СГШ; 20.95306° ИГД / 41.74194; 20.95306Координати: 41°44′31″N 20°57′11″E / 41.74194° СГШ; 20.95306° ИГД / 41.74194; 20.95306
Основни податоци
Име Бркињо
Место Куново
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Бркињо е археолошки локалитет во гостиварското село Куново. Локалитетот претставува средновековна населба. Се наоѓа на синорот помеѓу атарите на селата Куново и Србиново, каде на неколку помали тераси се среќаваат грамади од кршен камен, покривни ќерамиди и друг населбински материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069