Марена (Балин Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марена
археолошко наоѓалиште
Марена is located in Македонија
Марена
Местоположба на Марена во Македонија
Местоположба 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° N; 20.93806° E / 41.79056; 20.93806Координати: 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° N; 20.93806° E / 41.79056; 20.93806
Основни податоци
Име Марена
Место Балин Дол
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Маренаархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Балин Дол. Претставува населба од доцноантичкото време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069