Глаица (Форино)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Глаица
археолошко наоѓалиште
Глаица is located in Археолошки локалитет во Македонија
Глаица
Глаица
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250Координати: 41°49′27″N 20°57′45″E / 41.82417° СГШ; 20.96250° ИГД / 41.82417; 20.96250
Основни податоци
Име Глаица
Место Форино
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Глаица е археолошки локалитет во гостиварското село Форино. Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 2 km северозападно од селото, на десниот брег на Вардар, на површина од околу 150 x 100 m, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и многуброен градежен материјал[1]

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069