Манастир (Симница)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°43′12″N 20°52′53″E / 41.72000° СГШ; 20.88139° ИГД / 41.72000; 20.88139Координати: 41°43′12″N 20°52′53″E / 41.72000° СГШ; 20.88139° ИГД / 41.72000; 20.88139
Основни податоци
Место Симница
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Симница. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 1 км северозападно од селото, на местото на Симничкиот Манастир урнат во Втората светска војна од страна на Балистите со главна црква посветена на Св. Симеон Столпник, каде се наоѓала и некропола на која упатуваат откриените камени плочи од гробни конструкции со насоченост исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069