Папрадиште (Балин Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Папрадиште
археолошко наоѓалиште
Папрадиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Папрадиште
Папрадиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° СГШ; 20.93806° ИГД / 41.79056; 20.93806Координати: 41°47′26″N 20°56′17″E / 41.79056° СГШ; 20.93806° ИГД / 41.79056; 20.93806
Основни податоци
Име Папрадиште
Место Балин Дол
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Папрадиште е археолошки локалитет во гостиварското село Балин Дол. Локалитетот претставува населба од римското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Марена - населба од доцноантичко време;


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче(1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069