Црква (Србиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква
археолошко наоѓалиште
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° N; 20.96028° E / 41.70556; 20.96028Координати: 41°42′20″N 20°57′37″E / 41.70556° N; 20.96028° E / 41.70556; 20.96028
Основни податоци
Име Црква
Место Србиново
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“

Црква или Брењевоархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Србиново. Претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на околу 4 км северно од селото, каде се гледа грамада од кршен камен, а во непосредната близина и големи камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069