Пеклиште (Трново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Пеклиште
археолошко наоѓалиште
Пеклиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пеклиште
Пеклиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°44′13″N 20°59′9″E / 41.73694° СГШ; 20.98583° ИГД / 41.73694; 20.98583Координати: 41°44′13″N 20°59′9″E / 41.73694° СГШ; 20.98583° ИГД / 41.73694; 20.98583
Основни податоци
Име Пеклиште
Место Трново (Гостиварско)
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пеклиште е археолошки локалитет во гостиварското село Трново. Локалитетот претставува средновековна населба и некропола. Се наоѓа на околу 3 km североисточно од селото, каде се гледаат грамади од кршен камен и големи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069