Рудниче (Железна Река)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Рудниче
археолошко наоѓалиште
Рудниче is located in Археолошки локалитет во Македонија
Рудниче
Рудниче
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′12″N 21°0′0″E / 41.70333° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.70333; 21.00000Координати: 41°42′12″N 21°0′0″E / 41.70333° СГШ; 21.00000° ИГД / 41.70333; 21.00000
Основни податоци
Име Рудниче
Место Железна Река
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Рудниче или Рудиште е археолошки локалитет во гостиварското село Железна Река. Локалитетот претставува утврдена населба и топилница од доцноантичко време и средниот век. Се наоѓа ва околу 4 km источно од селото, покрај шумскиот пат за Македонски Брод, каде се среќаваат остатоци од згура од топена железна руда, грамади од градежен камен и спорадично фрагменти од питоси, тегули, имбрекси и друго.[1]

Поврзано[edit | edit source]

  • Гробишта - некропола од доцноантичко време;
  • Црквиче - средновековна црква и некропола;

Наводи[edit | edit source]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069