Прејди на содржината

Ѓоновичко Кале

Координати: 41°42′30″N 20°54′29″E / 41.70833° СГШ; 20.90806° ИГД / 41.70833; 20.90806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале

Карта

Местоположба 41°42′30″N 20°54′29″E / 41.70833° СГШ; 20.90806° ИГД / 41.70833; 20.90806
Основни податоци
Место Горна Ѓоновица
Општина Гостивар
Тип

 населба


Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Ѓоновичкото Кале познато и како Каја или Ѕвездено Калеархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Горна Ѓоновица. Претставува утврдена населба од римското време и средниот век. Се наоѓа на патот за селото Србиново, над левиот брег на реката Лакавица, на висок рид со висорамнинка, каде се гледаат остатоци од утврдување и делови од една кула чии бедеми се зачувани наместа и до 5 м во височина. По површината на градиштето се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и многуброен градежен материјал. Исто така се среќава и згура од топена железна руда. Калето имало функција да ја штити комуникацијата Македонски Брод-Кичево.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Возвишението се наоѓа на границата на атарот на селото Лакавица и Горна Ѓоновица, сместено на подножјето на планината Буковиќ, при вливот на Симничка и Падалишка Река. Возвишението е каменесто и лесно за одбрана, поради што таму Ѕвезда, сестрата на Крале Марко, подигнала тврдина.[2]

Состојба[уреди | уреди извор]

До 1947 година, од тврдината се познавале остатоци од ѕидови.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Ѕвезда — населба од железно време, доцнатата антика и средновековието;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Трифуноски, Јован (1976). Полог. Белград: САНУ. стр. 199.