Прејди на содржината

Зилбов Гроб (Дебреше)

Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зилбов Гроб

Карта

Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Зилбов Гробархеолошко наоѓалиште во гостиварското село Дебреше. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 1,5 км од селото веднаш над патот за селото Врапчиште, каде се гледаат камени плочи и крстови од камени плочи што ѝ припаѓаат на помала некропола.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069