Црква „Св. Петка“ - Цер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Петка
Викиекспедиција во Копачка 45.jpg

Поглед на црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Координати 41°24′39.71″N 21°03′14.14″E / 41.4110306° N; 21.0539278° E / 41.4110306; 21.0539278Координати: 41°24′39.71″N 21°03′14.14″E / 41.4110306° N; 21.0539278° E / 41.4110306; 21.0539278
Населено место Цер
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Света Петка
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Света Петка — помала селска црква во селото Цер.[1] Црквата е прогласена за споменик на културата на Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Црквата е сместена пред влезот во селото Цер, во непосредна близина на асфалтниот пат кој води до него.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]