Црква „Вознесение Христово“ - Цер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вознесение Христово
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Кичевско
Парохија Трета кичевска
Местоположба
Место Цер
Општина Кичево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба XIX век
Архитектонски опис

Вознесение Христово (Св. Спас) — црква во демирхисарското село Цер, Општина Кичево. Му припаѓа на Кичевското архијерејско намесништво во Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Црквата е изградена во турско време. Иконостасот е изработен во 1899 г. од Стефан и Никола Крстеви.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Кичевско архијерејско намесништво“. Дебарско-кичевска епархија. Архивирано од изворникот на 2013-02-12. Посетено на 15 март 2014.