Црквиште (Колари)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште
археолошко наоѓалиште
Црквиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиште
Црквиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°38′7″N 20°54′51″E / 41.63528° СГШ; 20.91417° ИГД / 41.63528; 20.91417Координати: 41°38′7″N 20°54′51″E / 41.63528° СГШ; 20.91417° ИГД / 41.63528; 20.91417
Основни податоци
Име Црквиште
Место Колари
Општина Кичево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиште е археолошки локалитет во кичевското село Колари. Локалитетот претставува некропола од средниот век. Се наоѓа на североисточниот раб на селото, каде со заштитните археолошки ископувања во 1966 година биле откриени средновековна некропола и остатоци од мала црква. Гробовите се градени од големи камени плочи со ориентација исток-запад. Во гробовите не се најдени други наоди освен железни клинци.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069